https://www.facebook.com/tr?id=209611704598149&ev=PageView&noscript=1

Blog

Stres Senin İçin Ne İfade Ediyor?

Sen nasıl ifade ediyorsun? Sen nasıl hissediyorsun? Stres deyince neler geçiyor zihninden, neler dökülüyor ağzından…

– Baskı

– Ağır yük

– Sıkışıklık hissi

– Odaklanamamak

– Uyuyamamak

– Yorgun hissetmek

– Hiç bir şey yapamamak

  • Bedenim uyuşuyor
  • Kalbim çok hızlı çarpıyor
  • Soğuk soğuk terliyorum
  • Bacağım kasılıyor
  • Zihnimi toplayamıyorum
  • Nefes alamıyorum
  • Endişeyle kaplandı sanki tüm hücrelerim

Pek çok kişinin deneyimlerinden benzer şekilde geçmiştir. Birden bire ortaya çıkar ve artarak devam eder, bir an önce bitsin isteriz, geldiği gibi gitse, isteğimizle bitse ne güzel olur.

Bu yaşadığımız deneyime aktif farkındalıkla bakalım, bilinçle düşünelim. Önce ne yaşadığımızı tanımlayalım. Anlamaya ve bilmeye başladığımızda stresimizle ilişki kurmaya başlarız.

Stresi,  beynimizin algıladığı olaylar karşısında, bedenimizde oluşturduğu tepkiler zinciri olarak tanımlayabiliriz. Yaşadıklarımızı süreçte daha önceden bildiğimiz bir düşünceyle tanımlarsak, ilişki kuran duygularımız olumlu hislerle harekete geçer. Kendi düşünce, duygu ve davranış akışının farkında olan, düşüncelerini değiştirerek duygularını ve dolayısıyla davranışlarını değiştirebilir. Bilinçli bir şekilde, davranışlarını etkileyen duygularının ve duygularını belirleyen düşüncelerinin farkındadır. Yaşadıklarına ve etkilerine hakim olur.

Stres pek çok nedenle ortaya çıkar. Hayatımızda aniden gelişen olaylar, yeni bir durum, hayatımızda önemli olan bir deneyime ulaşma çabamız, bir konunun istediğimiz gibi gelişmemesi stresi ortaya çıkartır, yani hayatın içinden ve bir parçasıdır. Bu yeni durumlara uyum sağlama becerimizi geliştirerek dayanıklılığımızı artırırız.

Stres, düşünsel, duygusal, davranışsal, bedensel belirtiler verir.

Yaşadığımız stres her zaman zararlı değildir, hatta ilişki kurduğumuz stres bizi harekete geçirir, enerji verir ve kendimizi geliştirmemize fırsat sağlar. Çoğunlukla yaşarken dış etkilerin strese neden olduğunu düşünürüz. Aslında bu etkenler kendi başlarına stres yaratamazlar. Olayları, durumu stresli yapan, bizim yorumlarımız ve içsel tepkilerimizdir. Her insanın hissetmesi tepkisi farklıdır. Stres ile ilişkimizi düzenlemek için çözüm de, düşünlerimizden başlar, duygularımız ve seçimlerimizle devam eder.

Stres bireysel bir sorundur: kişiye özeldir, onunla nasıl bir ilişki yaşayacağını yalnızca sen bilebilirsin.

Gelişiminin bir parçası gibi düşün. Hayatının iyi ve güzel, yani senin istediğin gibi olması için, emek vermen gereken bir konu bu da…

Var mı soruların? Hatırlatırım Sorular Cevaplardır…

Yasemin Sungur