Blog

İlk bahar, yenilenmek ve düşlemek…

Mevsimleri zamanı geldikçe tek tek yaşıyoruz.
Seçme şansınız olsaydı hangisini seçerdiniz?
Ben seçtim, ilk baharı isterim. Ancak sonra düşündüm de ilk baharı bu kadar güzel yapan kış mevsiminden sonra gelmesi. Yazı yaşarken özletmesi, son baharda kendini bolca hatırlatması ve kış geldiğinde ılık ilk bahar özleminin büyümesi.
İlk bahar
Ağaçlar tomurcuk veriyor, çiçekler açıyor ve meyvelerin müjdesini veriyor. Her yeni iş, proje de aynen ilk bahar gibi. Hedeflenen sonucu almak, sabırsızca hemen ulaşmak istiyorsun. İlk baharı hemen ve hep yaşamak istiyorsun, ancak tüm mevsimleri yaşamadan ve yapılması gerekenleri yapmadan, yani sen hazır olmadan gelmiyor ilk bahar.
Amaçlar ve hedefler
İsteklerine ulaşmak için ilk baharı düşlemen gerek. Düşlerini her duyunla hissetmelisin, kokusunu duymalı, rengini görmeli, dokunmalısın ellerinle, halatla bağlanmalısın düşlerine.
Stefano E. D’Anna’nın Tanrılar Okulu kitabı ile sohbet ederiz yıllardır. Kitabın etkileyici karakteri Dreamer “İnsan, anladığı kadardır.” diyor ve ekliyor.
“İnsanlık, kendini yenileyebilir, yeniden oluşabilir ve doğabilir, gömülmüş iradeyi geri kazanabilir. Kitlesel bir devrime gerek yoktur. İnsanlığın gerçek dönüşümü, kendi bütünlüğüne ve kendi birliğine ulaşan tek bir bireyin dönüşümüyle gerçekleşir.”
Dreamer devam ediyor:
“Dünya, onu düşlediğin gibidir, düşünü değiştir, o zaman dünya da değişecektir.”
Ne istediğinize karar verin, seçim yapın, ilk baharı yaşamak için hazırlanın, anlayın ve sadece yaşayın. Zaman sizin.
Kendi ilk baharınızı düşleyin…
Sevgiyle nefes alın, konuşun, adım atın, paylaşın ve farkı görün…
Yasemin Sungur